فیزیک مفهومی

آقای ارسطو!

من نمی‌خوام سوالای طبیعت رو فقط توی امتحان جواب بدم!

هیچ می‌دانید که نمی‌توانید از بازی – چه توپ بازی، چه بازی‌های رایانه‌ای، یا صرفا بازی‌های جمعی – لذت ببرید مگر آنکه قاعده‌های آن بازی را بدانید؟ به همین ترتیب، بدون شناخت قواعد طبیعت نمی‌توانید قدر محیط پیرامون خود را بدانید. فیزیک به مطالعه‌ی این قواعد می‌پردازد که نمایانگر ارتباط زیبای چیزهای موجود در طبیعت با هم است. بنابراین، علت اصلی مطالعه‌ی فیزیک بهبود کیفی نگرش به جهان فیزیکی است. ساختار ریاضیاتی فیزیک را در معادلات بسیاری مشاهده خواهید کرد، اما خواهید دید که این معادله‌ها بیش از آن‌که دستورالعمل‌هایی برای محاسبه باشند، راهنمای تفکرند. من از فیزیک لذت می‌برم، شما نیز لذت خواهید برد زیرا آن را خواهید فهمید. در این کتاب در پی درک مفاهیم باشید، و اگر پس از آن به محاسبه بپردازید، آن را با شناخت انجام خواهید داد. از فیزیک لذت ببرید!

این متن برگرفته از کتاب فیزیک مفهومی، انتشارات فاطمی به نویسندگی Paul G. Hewitt است.

شمایی که داری این متن رو می‌خونی به احتمال زیاد یک دانش‌آموز هستی. در مورد علوم مطمئنم که یا الان این درس رو داری یا قبلا داشتی. کتاب علوم هر سال چند فصل داره و حتما هم شنیدی که این فصل‌ها بعضیاشون فیزیکه، بعضیاشون شیمی و بعضیاشونم درس زمین‌شناسی و زیسته!

در اصل این کتاب‌ها مربوط به علوم طبیعی هستن یعنی علم‌های مربوط به طبیعت؛ از اتم گرفته تا کهکشان، از موجودات زنده تا غیر‌زنده. از زمان یونان باستان به مجموع این علوم می‌گفتن فیزیک (آقای ارسطو این اسم رو انتخاب کرده که معنیش همون طبیعته)! ما هم قصد داریم در کنار شما با یاد گرفتن قاعده‌ی بازی طبیعت هم دید بهتری نسبت به محیط پیرامونمون داشته باشیم و هم حس بهتری نسبت به سوالای امتحانمون.